• export@alestamimari.com

Cephe Sistemleri

Cam, yeni binaların dış cephesi için birçok mimar tarafından benimsenmiştir. Çekici bir bina cephesi oluşturur ve iç aydınlatma maliyetini düşük tutmaya yardımcı olur. Bununla birlikte, gün içinde güneşin binaların içine girmesine izin vererek, ısı maliyetinin düşmesini de sağlar. Tabii ki bu da ekstradan soğutma maliyeti demektir. Bu yüzden cam cephe kaplama yapılacak binaların veya mekanların bölgesel mevsimsel özellikleri bilinmelidir.

Sektördeki firmalar cam cephe kaplama teknolojilerini geliştirmenin yenilikçi yollarını sürekli geliştirmektedir. Böylece üretim maliyetleri düşük kalır ve aynı zamanda camın doğal renksiz görünümünü tehlikeye atmaz. Bazı ısıyla bloke edici kaplamalar, camın arzu edilen kahverengi veya kırmızımsı görünümden daha az olmasını sağlar.

Enstitüsündeki araştırmacılar, enerji verimli cam kaplamaların üretim maliyetini ve karmaşıklığını önemli ölçüde azaltmanın yollarını aramaktadır. Cam teknolojilerindeki son gelişmeler cam binalarda ısı transferini azaltmaya yardımcı olsa da, geliştirilmekte olan karmaşık, çok katmanlı kaplamalar genellikle pahalı ve üretilmesi zordur. Bu da camın ekolojik maliyetlerini arttırmaktadır.

Geleneksel kaplamalar yüksek bir seçiciliğe sahiptir. Bir cam cephe kaplamasının ısıyı engellemede ne kadar etkili olduğunu gösteren değer, güneş ışığına izin veren bir ölçümdür. Bir cam kaplama farklı bileşimlere ve kalınlığa sahip farklı tabakalarla kaplıdır. Çoğu kaplama, çeşitli malzemelerin diğer katmanları arasında sıkıştırılmış pahalı nano tabakaları kullanır.

Bu çok katmanlı kaplamaların oluşturulması karmaşık, pahalı ve titiz bir süreçtir. Her tabaka, fiziksel bir buhar biriktirme tekniği kullanılarak cam bölmesi üzerinde sırayla biriktirilir. Geleneksel kaplamalar, çok katmanlı kaplamalar oluşturmak için, bu fiziksel buhar biriktirme tekniğini birkaç kez tekrarlar.

Mesaj Gönder
💬 Size Yardımcı Olabiliriz
Merhaba Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?