• export@alestamimari.com

CEPHE SİSTEMLERİ

Sürdürülebilir inşaat etkin bir bina cephesi ile başlar. En büyük yapı elemanı olan bina cephesi ve dış yapısı, binanın içini dış ortamdan ayırır. Çatıyı, duvarları, pencereleri, camları, zeminleri ve aradaki tüm birleşim elemanlarını içerir. Yüksek performanslı bir cephe; projenin akustik, termal, yapısal, görsel, hava kalitesi, yangına dayanıklılığı, su geçirmezliği, sıcaklık kontrolü ve estetik ihtiyaçları gereksinimleri karşılamalıdır. Bu büyük sorumluluğun yanı sıra bina kaplaması sürdürebilirliği arttırmak ve binaların ömrü boyunca uzun vadeli maliyetlerini azaltmak için büyük fırsatlar sunmaktadır.

DIŞ CEPHE SİSTEMLERİ YARARLARI

Hayatımızın değişik alanlarında karşımıza çıkan alüminyum elementi yüksek ısıya karşı olan dayanıklılığı sebebiyle birçok sektörde kullanım alanı bulmaktadır. Doğada boksit cevheri olarak bulunan ve oksitlenmeye karşı olağan üstü direnç sağlayabilen bir elementtir. Görsel olarak gümüş parlaklığında olan bu element dekoratif amaçlı kullanımlarda görsellik olarak mükemmel sonuçlar vermektedir. Kolay bükülebilen yapısı ile milimetrik yaklaşmalar sağlanabilen bu element yapı sektöründe aranan bir malzeme olarak görülmektedir. alüminyum dış cephe sistemleri mimaride ve yapıların dış görünümüne sağladığı modern tasarımlarla, binaların cam, kapı ve dış giydirmelerinde sıkça kullanılmaktadır. Sürekli mevsimsel ısı değişikliklerine dirençli yapısı ile form kaybetmeden uzun süreler dayanıklılık göstermektedir.

Son yıllarda bina girişleri ve cam, kapı yapımında sık kullanılan alüminyum, pas tutmaması ve boya gerektirmeyen yapısı ile dış cephelerde de sıkça kullanılmaktadır. Diğer malzemelere göre uygun fiyatlarla uygulanan bu sistem % 100 geri dönüşüme uygun yapısı ve çevreci olması sebebiyle ülke ekonomisine büyük katkılar sağlamaktadır. İnsan sağlığına zarar verecek hiçbir katkı maddesi içermez. Yangın yönetmeliklerine tamamen uygun olan alüminyum dış cephe sistemleri yangın sırasında zehirli gaz çıkarmaz. Bu özelliği sebebiyle okul, hastane gibi yapılarda kullanılması Bayındırlık Bakanlığı ihale şartnamelerinde zorunlu kullanım şartı getirmiştir. Gerek iç mekânlarda gerekse bina dışı kullanımlarda çok kolay temizlenebilir olması önemli bir tercih sebebidir.

Ekonomik olarak diğer malzemelere oranla önemli bir avantaj sağlayan bu sistemler, son derece milimetrik montajlanabildiği için yüksek oranda ısı yalıtımı sağlar. Terleme ve rutubete karşı dirençli yapısı ile binalarda oturan kişiler ısı değişikliği sebebi ile sağlık sorunları yaşamazlar ve önemli bir ekonomik kazanç sağlarlar. Ahşap ve beton ağırlıklı sistemlerde sınırlı ebatlar kullanılarak tasarım yapılırken alüminyum dış cephe sistemleri daha farklı tasarımlara olanak sağlamaktadır. Gümüş, bronz ve siyah renkler içerebilen alüminyum, yaşam alanlarına kattığı şık ve modern görüntüsü ile tercih sebebi olmaktadır. Bina yapımlarında rahat uygulanabilmesi ve şık tasarım seçenekleri birçok mimar tarafından Alüminyum dış cephe sistemleri en çok tercih edilen yapı malzemesi haline gelmektedir.

Mesaj Gönder
💬 Size Yardımcı Olabiliriz
Merhaba Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?